ETHEREUM’UN TEMELLERİ

Kripto topluluğu bazen onu Bitcoin ile ilişkilendirirken, etrafta çok sayıda başka kripto para birimi vardır ve bunların hepsi amaçlarına göre değişir. Tıpkı e-postanın internete tabi olması gibi, Ethereum ve bitcoin gibi Kripto para birimleri de blok zincir teknolojisine tabidir. 

Ethereum, diğer blok zincir teknolojilerinin oluşturulmasını sağlayan merkezi olmayan bir blok zincir teknoloji platformudur. Ethereum nedir ağındaki işlemlerin oluşturulmanın veya tamamlanmanın ödülüne Ether denir.

KISA TARİHÇE

Kasım 2013’te, bir Rus bilim adamı olan Vitalik Buterin, ethereum için bir beyaz sayfa yayınlamak üzere harekete geçti. Beyaz kitap, yeni bir teknolojinin veya yeniliğin amacını açıklamayı amaçlayan bir yayındır. Genellikle bilim adamları tarafından, özellikle projeyi ilerletmek için fon aradıklarında fikirlerini dünyaya iletmek için kullanılır. Ocak 2014 itibariyle, kurucu geliştirme ekibi olarak Vitalik Buterin, Mihai Alisie, Anthony Di Iorio ve Charles Hoskinson ile Ethereum platformu resmi olarak başlatıldı. Birlikte gelecekte “tek boynuzlu ata” dönüşen platformlarının startını vermişlerdi. 

Ağustos 2014 itibariyle, ekip ICO’sunda yaklaşık 18,4 milyon dolar topladı. ICO, “İlk Para Teklifi” kısaltmasıdır. Bir ICO, belirli bir teknolojinin mali hakkının, yatırımcılarla yapılan mali taahhüt temelini belirtir. Bir birimin borsa piyasasında ilk halka arz edildiğine benzer ancak burada Kripto para birimleri ve blok zinciri ile ilgili teknolojiler arz edilir.

DAO siber hırsızlığı Haziran 2016’da gerçekleşti. Bu olay, o sırada dolaşımdaki toplam Ether’in yaklaşık %15’ini temsil eden 50 milyon dolarlık Ether’in çalınmasına neden oldu. Ether’in toplam sirkülasyon üst sınırına sahip olmadığına dikkat etmek önemlidir. Platformda ne kadar çok düğüm oluşturulursa, o kadar fazla Ether oluşturulur. Ancak hırsızlık vakası ardından Ethereum’daki bilim insanlarının böyle bir vakanın bir daha asla gerçekleşmemesini sağlamak için platformu sert kararlar ile bölmeye karar verdiler. Ethereum nedir, ana çatalı Blok Zinciri üzerinde devamlılığını sürdürmesi için tasarlandı ve yeni oluşturulan Ethereum Classic orijinal Blok Zincir modelini devam ettirmesi adına oluşturuldu.

Ethereum’u anlamanın belki de en kolay yolu, onu boş bir arazide inşa edilmesi gereken bir bina olarak tasvir etmektir. Açık alanda tesisleri inşa etmek için gerekli araçlar mülk sahibi tarafından sağlanır. Kurumlar, devlet ve özel kuruluşlar hedef kitlelerine faydalı olmak için hizmetlerin oluşturulması adına sağlanan araziyi ve araçları kullanırlar. Emlak arazisinde (ethereum) çalışmanın ödülüne ether denir.

ETHER

Ether, Ethereum ağındaki takas aracıdır. Çoğunlukla platform ismi olan Ethereum nedir kullanıcılar tarafından yanlış kullanılır. Ethereum ağındaki işlem ve hesaplama ücretlerini ödemek için Ether birimi kullanılır. Ayrıca çoğu borsa platformunda işlem görür ve bazı durumlarda gerçek piyasa emtialarını satın almak için bir değişim aracı olarak kabul edilir.

KONSENSUS MEKANİZMASI 

Ethereum platformu yakın zamanda fikir birliği tekniğini Proof of Work’ten (PoW) Proof of Stake (PoS) mekanizmasına taşıdı. PoS platformdaki düğümlerin bloğunu oluşturur ve tamamlar. Dünyadaki herkes bunun bir parçası olabilir. Bununla birlikte, hissenin kanıtı, ağdaki bir düğümün aktif yatırımını içerir. Bu, bir blok verildiğinde düğümün işlemleri tamamlanması için platformun kripto para biriminde önemli miktarda hisseye sahip olması gerektiği anlamına gelir.