Ethereum Classic

Hayal edebiliyor musunuz, dijital varlıklarınızı bir bankaya veya finansal bir kuruluşa gitmeden yönetebilirsiniz. Kripto para birimi bu hayalin gerçek olmasını sağladı. Daha önce Bitcoin ve Ethereum nedir çatalı hakkında bilgi sahibi oldunuz. 2016 yılında kripto birim topluluğu Ethereum Classic’in veya ETC’nin yükselişine tanık oldular (ayni durum Ethereum için de geçerlidir.)

Fakat insanlar ETC hakkında gerçekte ne biliyorlar? Hadi bu makale sayesinde beraber öğrenelim.

DAO Saldırısı

Bir sermaye fonu olan DAO Mayıs 2016 tarihinde 168$ milyon dolar değere ulaştı. DAO’nun amacı akıllı sözleşmeler yolu ile belirli projelere yatırım yapmaktı. (Üçüncü taraf müdahalesi olmadan programlanabilir uygulamalardır.)

Fakat DAO mükemmel değildi. Aynı aylarda raporlarda DAO’nun önemli güvenlik açıkları olduğu rapor edildi. Bilinmeyen bir bilgisayar korsanı DAO hesabından 3,6 milyon Ether (50$ milyon dolara eşdeğerdir) çalmıştı.  

DAO ve Ethereum topluluğu çözüm için bir arayışa girdiler – sert çatal uygulamak. Sert çatalı kullanarak çalınan Ether’ler yeni akıllı sözleşmelere aktarıldı. Ardından Etherler asıl sahiplerine iade edilecekti.

Evet, güzel bir fikirdi, fakat bazı Ethereum topluluğu üyeleri buna karşı çıktı. Bu sert çatalın değişmezlik sorunları mevcuttu. (Değiştirilemeyen bir blok zinciri düşünün, fikri anladınz.) Böylece çatallaşmayan Ethereum versiyonu kaldı. Bu ether topluluğu Ethereum Classic olarak adlandırıldı. 

ETC Nedir?

Ethereum Classic açık kaynaklı, blok zincir tabanlı bilgisayarlı bir platformdur. ETC Ethereum Virtual Machine’i sunmaktadır (uluslararası bir ağ kullanarak komut dosyalarını çalıştırabilen bir makine). ETC kripto para birimi, uygulamalar, blok zinciri defteri ve hizmetler içermektedir.

ETC sayesinde bankalar ile iletişime geçmeniz gerekmiyor artık. ETC şeffaf akıllı sözleşmeler oluşturmanız ve yürütmenize izin vermektedir. Başka bir deyişle, durdurulamaz programlanmış para ETC’de etkinleştirilir. 

İnsanlar ETC’yi “çatallaşmamış” Ethereum zincirinin bir devamı olarak görmektedirler, “kod kanunu” prensibi ile çalışır.

ETC Nasıl Çalışır?

Ethereum’dan geldiğinden, ETC’de merkezi olmayan programlanabilir bir blok zinciridir. Ethereum’a benzer bir şekilde akıllı sözleşmeler oluşturur. ETC’yi kullanarak ayrıca takas ta yapabilirsiniz. Akıllı sözleşmeler dili söz konusu olduğunda, ETC de Ethereum da ayni dili kullanmaktadırlar – Solidity.

Ethereum Classic Hangi Sorunları Çözer? 

Ne Ethereum nedir nede DAO tekrar bir Ether hırsızlık vakası yaşamak istemiyorlar. Bu sebeple ETC’yi bazı önemli sorunları çözebilmek adına geliştirdiler: 

  • Merkezi Olmayan Otorite 
  • Uygulama Süre Kısıtlaması
  • İşlem Kesinliği
  • Sahtekarlık
  • Sansür
  • Üçüncü şahız müdahalesi

EVM’deki farklı işlem kodları için dahili fiyatlandırma ayarlaması için Ethereum Classic’te teknik bir hard fork’a ihtiyaç duydu. Ethereum ayrıca 2016 yılında bir sert çatal oluşturmuştu.

Sert çatalın amacı nedir? 

Çok basit- farklı harici referanslarını fiyatlandırmak ve bilgisayar komutlarını rasyonelleştirmek. Böylece spam gönderiler azaltılmaya amaçlandı. (Not: bu spam saldırılar ETC sağın bir ay süren hizmet reddi oluşmasına neden olmuştu.)

Daha önce de bahsettiğimiz üzere, 192000 adlı Blok ortaya çıkana kadar ETC ve ETH aynıydılar. ETC, öznel tahrifattan ve işlemlere harici müdahaleden muaftır.