Bitcoin ve Bitcoin Fiyatı

Kripto para birimleri dünyası hakkında biraz bilginiz varsa, bitcoin nedir biliyor olmalısınız. Bilmeyenler için Bitcoin dijital para birimleri dünyasındaki kripto paralardan biridir. 2009 yılında ortaya çıkmıştır. Satoshi Nakamoto’nun fikri sayesinde yaratılmıştır. Nakamoto’nun gerçek kimliği bilinmemektedir, bu yüzden sahte bir isim veya gizemli bir kişi olduğunu düşünülmektedir. 

Bitcoin Chart | Another day, another all-time high for bitco… | Flickr

Bitcoin kullandığınızda pek çok avantaj elde edersiniz. Bu kripto paranın temel hedefi, kullanıcılara daha düşük işlem ücretleri sunmaktır. İşlem ücretleri söz konusu olduğunda, gelenekler online ödeme yöntemlerinden ziyade bitcoin sistemini tercih edeceğiniz kesindir. Bilmeniz gereken başka bir şey de, bitcoin’in merkezsizleştirilmiş bir otoritenin kontrolü altında olduğudur.

Bitcoin dijital para birimleri dünyasında bulunduğundan, fiziksel dünyanın bir parçası değildir. Bu tür kripto para birimleri hükümetler veya bankalar tarafından arz edilip desteklenmez. Fakat bu kripto para yasal bir ödeme aracı olarak kabul edilmemesine rağmen online piyasadaki talep artmıştır. Bitcoin’in popülerliği sayesinde sanal para birimi olarak kabul gören pek çok “altcoin” ortaya çıkmıştır.


Kripto dünyasında yeniyseniz, Bitcoin de dahil çeşitli kripto para birimlerinin fiyatlarını merak ediyor olabilirsiniz. Açıkçası ilk yıllarda bitcoin fiyatı epey dalgalıydı. Ancak zaman geçtikçe fiyat artmaya başladı.

Bitcoin grafik fiyatının dalgalı olmasıyla ilişkilendirilen pek çok sebep bulunmakta. Daha önce bahsettiğimiz gibi bitcoin’in fiyatı epey dalgalı. Peki bunun nedeni ne?


Bitcoin’in grafik fiyatını etkileyebilen şeylerden biri, hükümetlerin açıklamaları ve güncel jeopolitik olaylar. Bitcoin’i benimseyenler arasında haber manşetlerine yol açan çok sayıda kötü aktör de bulunmakta. Bu haberler bitcoin yatırımcıları için tehdit oluşturabiliyor.

Bitcoin kullanımında yüksek bir profil teşkil eden yatırımcılar bazı haber manşetleri karşısında şoke olabiliyor. Bitcoin grafik fiyatının dalgalanmasını etkileyen sebeplerden biri de güvenlik açıkları. Ancak tüm faktörlere rağmen, bugünlerde güncel Bitcoin fiyatları oldukça yüksek seyretmekte.

Bunun yanı sıra, bitcoin grafikfiyatlarını takip etmek için kullanabileceğiniz bazı siteler de bulunuyor. Hangi siteyi kullanacağınız ise tamamen siz kalmış. Ancak kaygılandırmanızı gerektiren bir durum yok. Çünkü güncel fiyatları takip etmekte kullanılan sitelerin büyük çoğunluğu size doğru sonuçlar verecektir.

File:Bitcoin usd price.png - Wikimedia Commons

Bitcoin fiyatlarını bilmek, elinizdeki bitcoin’leri satmak için iyi bir vakit olup olmadığına, birkaç ay daha beklemeniz gerekip gerekmediğine karar vermenize yardım edecektir.