Bitcoin ve Bitcoin Fiyatı

Kripto para birimleri dünyası hakkında biraz bilginiz varsa, bitcoin nedir biliyor olmalısınız. Bilmeyenler için Bitcoin dijital para birimleri dünyasındaki kripto paralardan biridir. 2009 yılında ortaya çıkmıştır. Satoshi Nakamoto’nun fikri sayesinde yaratılmıştır. Nakamoto’nun gerçek kimliği bilinmemektedir, bu yüzden sahte bir isim veya gizemli bir kişi olduğunu düşünülmektedir. 

Bitcoin Chart | Another day, another all-time high for bitco… | Flickr

Bitcoin kullandığınızda pek çok avantaj elde edersiniz. Bu kripto paranın temel hedefi, kullanıcılara daha düşük işlem ücretleri sunmaktır. İşlem ücretleri söz konusu olduğunda, gelenekler online ödeme yöntemlerinden ziyade bitcoin sistemini tercih edeceğiniz kesindir. Bilmeniz gereken başka bir şey de, bitcoin’in merkezsizleştirilmiş bir otoritenin kontrolü altında olduğudur.

Bitcoin dijital para birimleri dünyasında bulunduğundan, fiziksel dünyanın bir parçası değildir. Bu tür kripto para birimleri hükümetler veya bankalar tarafından arz edilip desteklenmez. Fakat bu kripto para yasal bir ödeme aracı olarak kabul edilmemesine rağmen online piyasadaki talep artmıştır. Bitcoin’in popülerliği sayesinde sanal para birimi olarak kabul gören pek çok “altcoin” ortaya çıkmıştır.


Kripto dünyasında yeniyseniz, Bitcoin de dahil çeşitli kripto para birimlerinin fiyatlarını merak ediyor olabilirsiniz. Açıkçası ilk yıllarda bitcoin fiyatı epey dalgalıydı. Ancak zaman geçtikçe fiyat artmaya başladı.

Bitcoin grafik fiyatının dalgalı olmasıyla ilişkilendirilen pek çok sebep bulunmakta. Daha önce bahsettiğimiz gibi bitcoin’in fiyatı epey dalgalı. Peki bunun nedeni ne?


Bitcoin’in grafik fiyatını etkileyebilen şeylerden biri, hükümetlerin açıklamaları ve güncel jeopolitik olaylar. Bitcoin’i benimseyenler arasında haber manşetlerine yol açan çok sayıda kötü aktör de bulunmakta. Bu haberler bitcoin yatırımcıları için tehdit oluşturabiliyor.

Bitcoin kullanımında yüksek bir profil teşkil eden yatırımcılar bazı haber manşetleri karşısında şoke olabiliyor. Bitcoin grafik fiyatının dalgalanmasını etkileyen sebeplerden biri de güvenlik açıkları. Ancak tüm faktörlere rağmen, bugünlerde güncel Bitcoin fiyatları oldukça yüksek seyretmekte.

Bunun yanı sıra, bitcoin grafikfiyatlarını takip etmek için kullanabileceğiniz bazı siteler de bulunuyor. Hangi siteyi kullanacağınız ise tamamen siz kalmış. Ancak kaygılandırmanızı gerektiren bir durum yok. Çünkü güncel fiyatları takip etmekte kullanılan sitelerin büyük çoğunluğu size doğru sonuçlar verecektir.

File:Bitcoin usd price.png - Wikimedia Commons

Bitcoin fiyatlarını bilmek, elinizdeki bitcoin’leri satmak için iyi bir vakit olup olmadığına, birkaç ay daha beklemeniz gerekip gerekmediğine karar vermenize yardım edecektir. …

Ripple ve Kullanımı

Royalty free xrp photos | Pikist

Günümüzde mevcut olan dijital varlıklar arasındaki farkların neler olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Bu varlıklardan birini satın almaya karar vermeden önce fiyatlar dışındaki faktörleri de göz önünde bulundurmalısınız.

Ripple, hızlı ve güvenilir bir ödeme sistemi söz konusu olduğunda en popüler kripto paralardan biri. Bunun dışında son derece düşük bir komisyon almakta. Ripple hakkında daha fazla bilgi almak ister misiniz? Öyleyse okumaya devam edin XRP yorum!

Ripple’ın Faydaları

 • Ripple günlük bir ödeme veya işlem sistemi olarak yaratılmıştır. O yüzden Bitcoin’e kıyasla enerji açısından daha güvenlidir. Bekleneceği üzere işlem sonuçları da daha ucuz ve hızlı olmaktadır. 
 • Başlangıçta resmi bir organizasyondu ve temel odak bankaların kullanımına yönelikti. Dolayısıyla diğer kripto para birimleri gibi çeşitli regülasyonlara tabi tutulması söz konusu olamaz. 
 • Ripple çok düşük bir komisyonla başka herhangi bir değerli varlıkla, örneğin altın ya da herhangi bir para birimiyle takas edilebilir. 

Ripple’ı Destekleyen Bankalar

 • Axis Bank
 • Santander
 • Yes Bank
 • Westpac
 • NBAD
 • UBS
 • Union Credit

Akıllıca Bir Yatırım mı?

Hepimizin bildiği üzere %100 garanti veren güvenli yatırım diye bir şey söz konusu olamaz. Aldığınız her kararın riskleri vardır. Dolayısıyla bu kararı sizin vermeniz gerekmektedir. Karara varmanızda size yardımcı olabilecek bazı artılar ve eksileri derlerdik.

Artıları

 • Daha önce bahsedildiği üzere Ripple birkaç bankanın güvenini kazanmış olan resmi bir organizasyon ya da şirkettir. İsmi bilinmeyen bir şirketin başlattığı yeni bir blok zincirinden bahsetmiyoruz yani.
 • Enflasyon yoktur. Token’lar başlangıçta çıkarılmıştır ve sayısı bellidir. 
 • Bu platformu kullanan bankaların sayısı arttıkça XRP değeri de artmaktadır. Tüm bankaların gereksiz para birimi değişiklikleri yerine tek ve ortak bir para birimi olarak bu parayı kullanmaya karar verdikleri bir zaman gelirse, bu Ripple’a para yatıran erkenci kuşlar için bir servet ile sonuçlanabilir.

Eksileri

 • Ripple oldukça konsolidedir. Kripto para birimi fikri merkezileştirilmiş kontrolden kaçınmayı içerir. Ancak Ripple token’ları zaten çıkarılmış olduğu için, geliştiriciler ne zaman ne kadar token arz edileceğine ya da arz edilip edilmeyeceğine karar verebilirler.. Temelde bu bir banka yatırımı gibidir.
 • Buna ek olarak şu anda bu merkezilik kısmen bir tekel gibi görülebilir çünkü Ripple Laboratuvarları tüm arzın yüzde altmış birine sahiptir. 

Eleştirilerin Arkasında Ne Var?

 • Ripple kullanmayı planlayan bankaların listesi halihazırda epey uzun olsa da, Finacial Times’ın da dediği gibi bankaların çoğu hala test aşamasındadır. Var olan parayı transfer etmek için bu platformu kullanan az sayıda banka ise token’ının kendisini kullanmamaktadır. Yani bankaların Ripple’la o kadar da ilgilenmedikleri söylenebilir.
 • İşlemlerinizi durdurabilir. Bunun en iyi örneği kurucu Jed McCaleb Ripple’ı belirli bir tutar karşılığında satmaya çalıştığında gerçekleşti. Bu işlem geri alındı. Jed’in sözleşmesini ihlal ettiğine dair dedikodular yayılmış olsa da herhangi bir işlemin dondurulması kripto para birimi prensiplerine uygun değildir. 

Özetlersek Ripple deneyimlemek isteyebileceğiniz birçok fayda sunmaktadır ancak riske girip girmeyeceğiniz size kalmış bir karardır. …